Şanlıurfa Psikolog

Günlük hayatınızda daha önce kendinize hiç “Ruhsal olarak sağlıklı mıyım, hayatımda yolunda gitmeyen bir şeyler var mı, bunlarla yaşamak zorunda mıyım ya da gerçekten bu problemlerimin çözümünde bana destek olacak birileri var mıdır?” şeklinde sorular sordunuz mu?

21. Yüzyılın sonlarına yaklaştık. Her dönemin kendine özel sorunları olduğu gibi bu yüzyılın da kişileri etkileyen pek çok olumsuz nedenleri var. Mutsuzluk, stres, korku, memnuniyetsizlik, üzüntü gibi duygular gün geçtikçe giderek artıyor. İnsanların ev içerisinde, işyerlerinde, sokakta, sosyal alanlarda, ikili ilişkilerinde yaşadıkları mutsuzluklar yaşamlarının her alanını olumsuz yönde etkiliyor. Toplumdan topluma farklılık gösteren mutsuzluk nedenleri pek çok konuyu içinde barındırıyor. Bu toplumlardan bazıları psikolojik problemlerinin çözülebileceğinin farkındalığına sahip olarak zaman kaybetmeden aksiyon alırken, bazılarında ise daha umutsuz yaklaşımlar kendini gösterebiliyor.

Şunu bilmenizi isteriz ki: çözülmeyecek hiçbir problem, yaşamak zorunda olduğunuz hiçbir kalıcı durum yoktur. Zaman akıyor, insanlar, şartlar ve koşullar değişiyor. Yeter ki siz yarınlara umutla bakmasını bilin, farkında olun ve kendinizi bu problemlerden kurtarın!

Önce biraz psikolojik danışmanlıktan ve amaçlarından bahsedelim. Psikolojik danışmanlığın asıl amacı; kişilerin çevresini, içinde bulunduğu toplumu tanımasını, yeteneklerini uygun bir şekilde kullanmasını ve geliştirmesini, karşılaştığı problemleri çözmesini, en uygun kararları alma becerisi kazanmasını, toplum içinde uygun bir şekilde neyi nasıl yapmaları gerektiği konusunda bilinçlendirilmesini, kendi öz sınırlarının belirlenmesini, hangi durumlarda nasıl baş etme becerileri geliştirilmesini öğreterek kişilere destek sağlamaktadır.

Kişiler yaşadığı psikolojik problemleri kontrol altına almak, onları hayatından çıkarmak, hayata bakış açılarını değiştirmek, olaylara daha objektif bir şekilde yaklaşmak adına psikolojik destek almaktadırlar. Hayatınızda yaşadığınız bir durum normal hayatınızın işleyişini bozuyorsa, yaşam kalitenizi düşürüyorsa, sürekli mutsuz, endişe altında, korkulu hissettiriyorsa ve belli bir süredir devam ediyorsa psikolojik problem yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda mevcut sorunu çözmek için bir psikologdan destek almanız gerekir. Nasıl ki hastalandığımızda doktora gitmek zorunda kalıyor ve ilaçlarla iyileşebiliyorsak, hayatımızdaki olumsuz duyguları, daha iyileri ile değiştirmek için de psikolojik destek almamız şarttır.

Psikolog deyince insanların aklına gelen ilk düşünce genelde şudur; kişiler psikoloğa problemlerini anlatır ve anlatarak iyileşeceklerini düşünürler. Oysa ki psikolojik görüşme ve değerlendirme sırasında öncelikli olarak kişinin sorununun ne olduğunun anlaşılması için kişi ve sorunu hakkında ayrıntılı değerlendirme ve test süreçleri gerçekleştirilir.

Psikoloğa gitmenin faydası, yaşadığınız psikolojik problemleri kontrol altına almanıza yardımcı olmasıdır. Hayata bakış açınız değişecek ve kendinizi yeniden inşa edeceksiniz. Böylece beyninizde işleyen olumsuz sistemin değişmesine ve hayata daha objektif bakmanıza yardımcı olacaktır. Hayatınızda yaptığınız yanlışların farkına varmanıza yardımcı olacak dışarıdan bakan profesyonel bir göz olacaktır. Kendinizi anlamanıza algılamanıza ve tanımanıza yardımcı olacaktır…

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada intihara bağlı olarak her 20 saniyede bir kişi hayatını kaybediyor! İntihar davranışını, kişinin kendi hayatına son vermek için planlar yapması ve kendi ölümüne sebep olacak yöntemlere başvurması olarak tanımlayabiliriz. Bu insanlar neden intihar ediyor? İntihar davranışına sebep olan durumların %90’ını psikiyatrik hastalıklar oluşturmaktadır. Sadece psikiyatrik hastalıklar değil tabiki, ani duygu değişimi, özellikle de yaşanan bir şok, korku, endişe, kayıp bireyin kendisini yok etmesinin tek çözüm olduğunu düşündürebilir. Bu kişiler bu duygular içerisindeyken destek aldıklarında daha kontrollü bir tutum sergileyerek intihar eyleminden vazgeçebilirler.

Şanlıurfa toplumunda daha çok aile içi huzursuzluk, küçük yaştaki çocukları evlilik için zorlama, gelişim dönemlerinden önce beceri beklentileri, pandemi, ekonomik kriz, değersiz hissetme duygusu, şiddet gibi psikolojik problemlerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2019 yılında Şanlıurfa’ da 57 kişi intihar etti. Şanlıurfa psikolog desteğiyle kişiler, sosyal hayatta psikoterap seanslarına katılmalarının sosyal yaşantıları için ne denli öneme sahip olduğunu fark etmelidirler.

Toplumun tamamında gözlemlediğimiz psikolojik problemler gibi,Urfa psikolog desteğine ihtiyaç duyan kişiler de mümkündür. Peki ne zaman ve hangi durumlarda desteğe ihtiyaç duyulmalıdır? Şanlıurfa psikolog desteği açısından nasıl hizmet vermektedir? Şanlıurfa psikolog desteğine başlamak için kişiler kendilerinde hangi olumsuz belirtileri gözlemlemelidir?

Kişiler, hayatta karşılaştıkları pek çok olumsuz yaşanmışlıklar nedeniyle duygusal ve ruhsal olarak yıpranabilir. Örneğin: ölüm, ayrılık, aile içi huzursuzluklar, fobiler, boşanmalar, psikolojik şiddet… ve daha sayamayacağımız kadar çeşitli neden kişileri ruhsal anlamda yıpratabilir. Aşağıda psikolojik desteğe ihtiyaç duyup duymadığınızı anlayabilmeniz için birkaç belirtiyi sizlerle paylaştık.

 • Gelecekten beklentisizlik, karamsarlık ve ümitsizlik duyguları
 • Nedenini bilinmeyen ruhsal bir bıkkınlık, çökkünlük içinde olma hali
 • İntihar etme düşüncelerinin yoğunlaşması ve senaryoların kurgulanması
 • Uzun süreli (1 ay) yaşanan uyku bozukluğu problemleri
 • Yaşamdaki önemli karar aşamalarında (Ölüm, boşanma, ayrılık, taşınma, vb…) Doğru kararların verilememesi. Durumun mantık boyutunun aksine, duygusal boyutuna daha fazla yoğunlaşma durumu.
 • Kişinin kendine ve çevresine hem psikolojik hem de fiziksel zararlar vermesi
 • Diğer insanların görmediği görüntüler ve seslerin kişiye ulaşıyor olması
 • Kişinin kendi hayatında doğru kararlar almakta zorlanması ve diğerlerinin objektif fikirlerine sürekli ihtiyaç duyması
 • Sürekli anlaşılmak isteme ve birilerinin yol göstermesini bekleme arzusu
 • Kontrolsüz, öfke, panik ve sinir duyguları
 • Kontrolsüz kilo kaybı veya alımı
 • Sürekli düşünce halinde bulunma, karmaşık pek çok düşüncenin günün büyük bir bölümünde zihni meşgul etmesi
 • Doğru seçimleri bulamıyor ve üst üste yanlış seçimler yapılmaya başlandı ise
 • Geçmişe takılıp kalma ve yaşanmışlıkları günümüze taşıyarak pişmanlık, öfke gibi duyguları devam ettirme
 • Kontrolsüz ve aşırı alkol tüketimi
 • Özgüven eksikliği
 • Kişinin kendisini daha iyi tanımak, yapabileceklerini ve yapamayacaklarını daha iyi tanımlamak istemesi
 • Deneyimleriyle ve sezgileriyle yol gösteren birine ihtiyaç duyma hali
 • Zihinde çok fazla duygu ve düşünce birikimi ve bunları anlatıp boşalmak, rahatlamak isteme duygusu

Gibi pek çok duruma sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, psikolojik destek almanız gerekmektedir.

Şanlıurfa özel psikolog desteği açısından iyi imkanlara sahip bir şehirdir. Şanlıurfa’da ve Türkiye’de psikolojik destek psikologlar, psikolojik danışmanlar, pedagoglar, aile danışmanları, cinsel terapistler, EMDR Terapistleri gibi farklı terapi yaklaşımları benimsemiş olan psikoterapistler tarafından sağlanır. Şanlıurfa psikolojik danışmanlık hizmeti ofis ortamında yüz yüze, veya online danışmanlık olarak yapılmaktadır. Şanlıurfa Psikolog desteği konusunda ilk olarak dikkat edilmesi gereken konu, psikolojik hizmet için ödenen ücretin, hizmet kalitesinden önemli olmadığını kavramaktır. Dolayısıyla seçim yaparken yaşam içerisinde karşılaştığınız bir sorunu çözmek için başvurduğunuz uzmanın uzmanın alanı, yeterlilikleri, tecrübesi ve size olan yaklaşımı birinci önceliğiniz olsun.

Şanlıurfa Psikolog desteğini yüz yüze psikoterapi seanslarından alabileceğiniz gibi, internet tabanlı platformlarda online bir şekilde istediğiniz konumdan da alabilirsiniz. Marmara Psikoloji Ailesi olarak bizler, uzman klinik psikolog doktor ve uzman klinik psikolog kadrosuyla oluşan bir ekibin çocuk, ergen, yetişkin, aile ve çift alanında hizmet verdiği danışmanlık merkeziyiz. Danışanlarımıza bilimsel geçerliliği ve kanıta dayalı psikolojik danışmanlık desteği sunmaktayız. Kurumumuz kendi alanında yetkin ve etik çerçeveye bağlı uzmanlarla çalışmaktadır. Şanlıurfa psikolog desteği için bize ulaşabilirsiniz.