Beslenme danışmanlığı bireye özel, ihtiyaç ve beklentilerinin göz önünde bulundurularak, gerekli vücut analizleri sonucuyla şekillenen özel beslenme planıdır. Beslenme planı hazırlanırken uzman diyetisyenler tarafından kişiye en uygun diyet listeleri belirlenir.

Beslenme danışmanlığına yapılacak ilk başvurularda gelmeden önce iki saat boyunca aç olmak, son 6 ayda yapılmış tetkik ve kan tahlili sonuçlarının getirilmesi, kullanılan ilaçların belirtilmesi gerekmektedir.

Başvuru sonrası genel olarak haftada 1 seans veya diyetisyen ve danışanın ortak olarak belirlediği sıklıkla seanslar gerçekleştirilir.

Diyetisyen eşliğinde vücut analizleri vücut analiz cihazı ile yapılmaktadır. Ancak bazı istisnai durumlarda vücut analizleri yapılmaması tercih edilmektedir. Bu durumlar; danışanda kalp pili takılı olması, hamilelik, uzuv eksikliği durumu, vücudunun herhangi bir yerinde platin takılı olmasıdır. Vücut analizinin en doğru sonucu verebilmesi için ise; son iki saattir aç olmak, kabızlık durumu yaşamıyor olmak, bir gün öncesinde aşırı kafein veya alkol almamış olmak, kadınlarda adet döneminde bulunmuyor olmak gerekmektedir.

Beslenme danışmanlığı hangi durumlar için verilebilir?
Beslenme danışmanlığı hizmeti verilebilen durumlar;

  • Sağlıklı kilo verme
  • Sağlıklı kilo alma
  • Sağlıklı kilo koruma
  • Gebelik sürecinde beslenme
  • Doğum sonrası beslenme
  • Çocukluk dönemi beslenmesi
  • Hastalık durumlarında beslenme
  • Sporcu beslenmesi
  • Menopoz döneminde beslenme
  • Bebeklik döneminde beslenme


Sağlıklı Kilo Vermek İçin Beslenme Danışmanlığı
Sağlıklı kilo vermek amacıyla beslenme danışmanlığında ilk aşamada neden kilo alındığı, sonrasında ise kilo vermekte önünüzdeki zorluklar belirlenir. Daha önce kilo verme deneyimlerinde sonuç alamamanızın nedenleri ayrıntılı görüşüldükten sonra yapılan vücut analizlerinize göre bireysel beslenme listeniz hazırlanır. Diyetisyeniniz ve sizin belirleyeceğiniz seans aralıkları ile her bir haftanın kontrolü ve yine aynı şekilde analizleri ile beslenme listelerinize diyetisyeniniz tarafından size en uygun ve evrimli olacak şekilde yenilikler yapılır.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Beslenme Danışmanlığı
Pek çok insan beslenme uzmanlarına yalnızca memnun olunmayan kiloları vermek için gidildiğini düşünmektedir. Bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Kilo vermek kadar kilo almakta bir diyetisyen takibinde olmalıdır. Yanlış beslenme rutinleri ile alınan kilolar insan sağlığını tehdit etmekte pek çok hastalığa neden olabilmektedir. Bu noktada bireyin ihtiyaçlarına göre ideal kilosuna ulaşması, yağ-protein-karbonhidrat düzeyinin ideal düzeylerde olmasını sağlamak amacıyla kişiye en uygun beslenme listeleri hazırlanmaktadır.

Sağlıklı Kilo Koruma
Memnun olmadığı kilolarından kurtulan pek çok kişi, belli bir süre yine almakta ve eski memnuniyetsiz haline dönebilmektedir. Kilo vermek kadar mevcut kilonun korunması da oldukça önemlidir. Verdiği kiloları tekrar alan kişiler yeni bir diyete başladığında bu kez daha umutsuz ve düşük motivasyonlu olabilmektedirler. Bu olumsuzlukların önüne geçebilmek adına kilo vermenin ardından kilo koruma sürecinde de uzman diyetisyen eşliğinde beslenme planı oluşturulması önerilmektedir.

Gebelik Sürecinde Beslenme
Kadınlar için oldukça hassas olan bu dönemde anne ve bebeğin sağlığı için en uygun olan beslenme planının diyetisyen eşliğinde yapılması gebelik sürecinde beslenme danışmanlığıdır. Öncelikle olarak bu süreçte dikkat edilmesi gereken beslenme şekli, yenilmemesi gereken besinler ile anneye beslenme hakkında bilgilendirme yapılarak sonrasında anneye ve bebeğe en uygun beslenme planı oluşturulmaktadır.

Doğum Sonrası Beslenme
Hamilelik süreci kadar doğumdan sonraki süreçte de annelerin beslenme düzenlerini dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Doğum sonrası dönemde de tıpkı hamilelik döneminde olduğu gibi anne ve bebek arasındaki bağ korunmaktadır. Bu dönemde anne bebeği emzirdiği için, aldığı besinler bebeğine de etki etmektedir. Gebelik döneminde olduğu gibi bu dönemde de diyetisyen eşliğinde anne ve bebeğe en uygun beslenme planı oluşturularak, düzenli aralıklarla seanslar yapılarak gerekli kontroller sağlanmış olur.

Çocukluk Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Bireyin en hızlı gelişim gösterdiği dönem çocukluk dönemidir. Bu dönemde çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi aldığı besinlerle desteklenerek paralel şekilde ilerleme göstermektedir. Çocuğun bedensel ve zihinsel gelişimini olumlu yönde destekleyecek ve aynı zamanda küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme rutinlerine alıştırmak için diyetisyenler tarafından, çocukluk dönemi beslenme danışmanlığı hizmeti verilmektedir.

Hastalık Durumlarında Beslenme Danışmanlığı
Kalp damar hastalıkları, diyabet, insülin direnci, reaktif hipoglisemi, hipertansiyon, böbrek ve karaciğer hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları veya depresyon durumlarında her bir hastalıktan kaynaklanan kişinin ihtiyaç duyduğu veya yememesi gereken besinler değişkenlik göstermektedir. Bu durumda diyetisyenler tarafından kişiye ve kişinin hastalığın gereklerine yönelik özel beslenme programı hazırlanmaktadır.

Sporcu Beslenmesi
Yapılan sportif etkinliklerin türüne göre beslenme öncelikleri farklı olabilmektedir. Sporcularda beslenme danışmanlığı başvuru yapan kişinin özelliklerine, yaptığı sporun türü ve gereklerine, müsabaka öncesi ve sonrası döneme göre şekillenmektedir.

Menopoz Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Menopoz döneminde kadınlarda vücut yağ depolamaya müsait hale gelmekte ve kemik yoğunluğunda azalma meydana gelmektedir. Bu durumların olası olumsuz etkilerini önlemek adına verilen beslenme danışmanlığı “menopoz döneminde beslenme danışmanlığı” dır.

Bebek Beslenme Danışmanlığı
Bebeklerde anne sütü sonrasında ek gıdaya geçiş döneminde beslenme gelişim açısından oldukça önemlidir. Bebeğin ayına uygun olarak beslenmesi, ihtiyaç duyduğu besinleri yeterli oranda alması amacıyla bebeğe özel olarak hazırlanan sağlıklı beslenme programları hazırlanabilmektedir.